joomla templates top joomla templates template joomla

"Największa bomba w historii Polski". Nurkowie usuwają Tallboy’a z portu w Świnoujściu

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Szczecin miejskie

 
W Świnoujściu rozpoczął się proces usuwania Tallboy’a, czyli bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Pocisk zalega na dnie Kanału Piastowskiego w pobliżu ogólnodostępnej przeprawy promowej "Centrum".
 
Usuwaniem niewybuchu zajmą się nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
 
 
- Obiekt jest o tyle niebezpieczny, że zawiera w sobie bardzo dużo materiału wybuchowego. Długotrwałe procesy chemiczne, które zachodziły w tym obiekcie mogłyby spowodować, że każde uderzenie, każde drganie, każde przesunięcie lub podniesienie obiektu, a tym samym zmiana ciśnienia, mogłyby spowodować jego eksplozję – mówi kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Cała operacja została zaplanowana na pięć dni w godzinach od 7 do 17. Może jednak zakończyć się szybciej – czwartek i piątek to tzw. terminy zapasowe, gdyby plany nurków-minerów pokrzyżowały np. niesprzyjające warunki atmosferyczne.
 
- Mamy do czynienia z drugą co do wielkości konwencjonalną bombą II wojny światowej. Cała masa tej bomby to jest 5400 kilogramów, z czego 2400 kilogramów to sam materiał wybuchowy – tłumaczy chor. mar. Michał Jodłoski, dowódca 41. Zespołu Rozminowania Grupy Nurków Minerów, którzy przygotowują się do neutralizacji „Tallboy’a” zalegającego na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu.
 
Jak informują żołnierze, pomimo że bomba znajduje się na głębokości 12 metrów, to rozrzut odłamków jest możliwy.
 
- Przygotowujemy się jakby był to wybuch powierzchniowy i ten rozrzut odłamków jest jak najbardziej możliwy – stwierdził kpt. mar. Piotr Nowak, dowódca Grupy Nurków Minerów.