joomla templates top joomla templates template joomla

Rękojeść miecza sprzed 2500 lat trafi do muzeum. Znalazca odpowie za niezgłoszenie zabytku

włącz . Opublikowano w Szczecin miejskie

W okolicach Recza szczecińscy policjanci skonfiskowali zabytkowy miecz z brązu.

Został on znaleziony przez 35-letniego poszukiwacza w okolicach Choszczna na początku miesiąca. Znalazca nie wiedział, jaka jest wartość zabytku.

Zatrzymany artefakt - rękojeść miecza z brązu - została przebadana przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie stwierdzono że pochodzi ona z Hallstatt w Austrii, z okresu wczesnego żelaza, określaną okresem halsztackim z ok. 750-550 lat p.n.e. Miecz posiadał rękojeść z brązu z charakterystyczną głowicę w formie kapelusza oraz żelazne ostrze, niezachowane w tym egzemplarzu. 

Jest to bardzo rzadki okaz pradziejowej broni występujący na terenie Pomorza i Polski. Każdy zabytek archeologiczny wydobyty z ziemi według prawa polskiego jest własnością Skarbu Państwa. 

Znalazca, mieszkaniec powiatu choszczeńskiego, nie posiadał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego, nie zgłosił on również służbom konserwatorskim, że odnalazł zabytek archeologiczny.

W związku z tym będzie odpowiadał za kradzież zabytku na szkodę Skarbu Państwa - informuje KWP w Szczecinie.

Po zakończeniu postępowania przez prokuraturę zabytek zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie, który wskaże muzeum, w którym się znajdzie.

{media load=media,id=5675,width=640,align=center,display=inline}